ASTRADES KAHJURITE TÕRJE
Kahjuritõrje - telefon - 556 99 644
           AVALEHT    KAHJURID    PREPARAADID    MEIE KLIENDID     KONTAKTANDMED    KASULIKUD LINGID
 
 
PUTUKATE JA NÄRILISTE TÕRJE


 
 
 
 
 
 
 

rott


Must rott (laeva-, katuse-, pööningurott). On olemas musta roti 3 alaliiki – tegelikult must ehk euroopa rott, aleksandria ehk egiptuse, india ehk katuserott. Need eriliigid erinevad üksteisest karvkatte värvuse poolest, samuti ka mõne teise bioloogilise eripära poolest. Täiskasvanud rotil on mustpunane värvus. See on sale ettevaatlik loom. Keha pikkus sabaga on 30-40 cm piirides. Saba pikkus ületab keha pikkust, tema keha kaal moodustab umbes 250 g. Rotil on terav nina, pungis mustad ja läikivad silmad. Kõrvad on suured, ümarad, liikuvad, läbipaistvad, tõusevad tunduvalt üle karvkatte ja on praktiliselt ilma karvadeta.
Must rott pärineb ilmselt Edela-Aasiast, kus ka käesoleval ajal on palju alaliike. Must rott on enam kuivustarmastav kui hall ja tänu imepärasele võimele asustab hoonete ülemisi korruseid, pööninguid, ladusid, söödahodlaid. Tema pesad, mis on ehitatud käepärastest materjalidest, võivad sisaldada kotiriiet ja sarnaseid materjale. Ta on sagedane laevade ja sadamaehitiste asukas.
Must rott ronib hästi mööda laevade pealisehitisi, telegraafijuhtmeid, puid; vett ei karda, kuid ujub halvasti.
Mustad rotid elavad ükshaaval ja on väga kohanematud. Nad jälitavad aktiivselt hiiri ning söövad neid. Seal, kuhu asus must rott, hiiri ei ole. Oma ökoloogiliste eripärade tõttu asub must rott tavaliselt elumajadesse, kõige lähemasse naabrusse inimesega. Seoses sellega loetakse teda enam ohtlikuks inimese jaoks epizootoloogia suhtes. Kesajal oli katku levik Euroopas seotud musta roti levimisega. Mustade rottide pesakond areneb kogu aasta vältel. Emane sünnitab üheaegselt 7-8 poega, pesakondade arv võib kõikuda 3st kuni 5ni. Umbes 3 kuises vanuses mustad rotid migreeruvad ja asutavad oma pesad. Metsikus olekus toituvad mustad rotid kõige erinevamast toidust. Inimesega koos eksisteerimise tingimustes nad tarvitavad põhiliselt tavalisi loomade toite ja söötasid.


Copyright © OÜ Astrades 2003